Bu gün belgeselimizin Kobane aşaması da bitti.

Ne yalan söyleyeyim ben de bittim.

Burada koşullar çok sert ve zor.

DSC00085 DSC00086

15 gündür buradayım, daha yapmak isteyip yapamadığım bir sürü şey var. Ama koşulları zorlayamayacağımın farkındayım. Heval Rengin bile Cizire’de verdiği sözlerin bir kısmını yerine getiremedi.

Yine de yönetim, elinden gelen azami lojistik desteği sağladı.

Nasıl yürüdüğünü çözemediğim bir pikap; anlatıcı ve kılavuz olarak, Ekim başından bu yana savaşın içinde olan Heval Çimen, tecüman olarak görevlendirilmiş Heval Dorin ve şöförümüz Yusuf,  15 gündür birlikte çalışıyoruz.

Heval Dorin tercümeye yetecek Türkçe bilmiyor. Üstelik Çimen’in anlattıklarını da yorumluyor. Allahtan Çimen Türkçe’yi iyi anlıyor da; sürekli Dorin’in tercümelerini düzeltti; bazı söyleşiler çöpe gitmedi.

Şikayet değil, koşulları anlayasınız diye anlatıyorum. Bizim kamera arkası böyle.

DSC00100 DSC00101

Neden? Mesela her şeyim var, ama pillerimin şarjı yok. Traji komik bir durum.

Her profesyonelin bildiği şey, her gece o gün çektiklerinizi tasnif eder, klasörlere ayrıştırır ve yedeklersiniz. Bu birinci şarttır. İkinci şart da gün boyu tükettiğiniz pillerin şarjıdır.

Mazot sıkıntısı öyle boyutlarda ki, herkes dirhemle kullanmaya çalışıyor. Bu nedenle gerek araçlar gerekse jeneratörler çok idareli kullanılıyor.

Sony çok güzel kamera ama her bir pilin dolması üç saat istiyor. Arızalanan Canon şarjının yerine Türkiye’den inanılmaz bir süratle elime ulaştırılan şarj da arızalı çıkmadı mı! Neyse ki bazı günler bizim turumuza katılan İran asıllı Parisli Maryam’ın şarj aleti durumu kurtardı. Tabi ki Canon bu açıdan da çok üstün. Üç pil, dört, bilemedin beş saatte şarj oluyor.

Bu nedenle neredeyse bir gün çekim yapıp, ertesi gün gündüz elektrik olan bazı binaları, hastahaneleri ya da karargahları keşfedip, rica minnet pillerimi şarj ederek ilerleyebildim.

Geceleri ise, görevlileri (ne ara) birer memura dönüşmüş, ortalama her gece yirmi, otuz kişinin kaldığı “basıncılar evi”nde sinir sahibi olmak yerine,  ilk geldiğimde tanıştırıldığım Kanton meclisi üyesi İbrahim ve eşi Elifle, kardeşi Doktor Adnan’ın evinde nefes alıp, yazmayı, okumayı ve biraz olsun ertesi güne yetecek enerji biriktirmeyi başardım.

Şehir gerçekten harap. Yokluk, yoksunluk had safhada.

DSC00129 DSC00137

Fotoğraflardan da anlayacağınız gibi aslında böyle bir yıkımın temizlenmesinin maliyeti bile olağanüstü.

Bence kanton  yönetiminin bütün şehri bir savaş müzesi olarak düzenleme, yakınına da yeni bir ekolojik şehir inşa etme projesi çok daha uygulanabilir ve pratik görünüyor.

Savaşta kuzeye göçenler de yavaş yavaş dönmeye başlamış.

Bir anlamda gündelik hayat denilebilecek bir sürecin belirtileri görülmeye başlanmış. Camı kırık dükkanlarda bakkallar, kaldırımlarda “Cuma pazarlarının” gün sonuna kalmış ürünlerini satan manavlar, dönerciler, kebapçılar, sigara tezgahları.

Ekran Resmi 2015-04-05 20.03.56 Ekran Resmi 2015-04-05 19.36.30 Ekran Resmi 2015-04-05 19.52.49 Ekran Resmi 2015-04-05 19.49.09 Ekran Resmi 2015-04-05 19.42.37 Ekran Resmi 2015-04-05 19.39.18

Ben de aylardır bütün hevallerin ayrıcalıklı sigarası olan, Pirsus’ta Cizire’de müşterisi olduğm, İstanbulda içtiğim tütünü aratmayan Light Gauloises’a kavuştum.

Cizire’de askeriye cigarası Arden diye kötü bir sigaraydı. Burada ise askeriyeye Ahtamar ve Mikado diye hiç duymadığım iki marka dağıtılıyor. Daha kötü tütün içmediğimi itiraf etmeliyim. Üzerine şehrin olağanüstü tozu da eklenince, yaşadığım öksürük krizlerinde, Çimen’in “adam gidici” ifadesiyle baktığını gördüm bir kaç kez.

Savaş göçmenleri, geri dönmeye başlamış.

“El kapısında sefil olmaktansa, kendi vatanımda olmak daha evla” diye bakıyorlar.

Bu bir yere kadar anlaşılır; ama gelip “benim evim yıkılmış, hakkımı isterim” diyene ne demeli?

İnsanoğlu garip; kaçtılar, canları kurtuldu; seferberlikte koşup gelen savaşçıların da önemli katkılarıyla vatanları ve gelecekleri kurtuldu.

Kendi gözlerimle gördüm; HDP örgütleri ve kuzeyli hemşehrileri, göçmenlere asgari imkanları sağlayabilmek için üstlerini başlarını paraladılar.

Çadır kentler her geçen gün daha organize hale geldi. Kürt belediyeleri varını yoğunu Rojavalı kardeşlerine akıttı.

Ekran Resmi 2014-11-15 20.36.55 Ekran Resmi 2014-11-15 20.37.23

Ancak yine de durumdan şikayet eden bulabiliyorsunuz.

Elbette şimdi en temel sorun yeniden inşa.

Bunun için birinci ve acil şart Kobane’nin Cizire ve Efrin kantonlarına birer koridorla bağlanması.

Bunun için, Doğu’da Tel Abyad, Batı’da Jarablus son engeller.

İkinci acil şart ise, yeniden inşa konusunda bir planın kesinlik kazanması, projelendirilmesi ve hızla uygulamaya konulması.

22 Martta Enver Müslüm ve kanton yönetimi başbakanlık binasının merdivenlerinde bir basın toplantısı düzenleyip; şehrin yeniden inşasıyla ilgili çalışmaları anlatmışlardı. Bunun için Amed merkezli bir dizi atölye ve çalışma planlandığını biliyorum. Ancak geçtiğimiz süre içinde neler yapıldı, süreç nereye geldi izleme imkanım olmadı.

Ancak tasarım sürecinin Amed merkezli düşünülmüş olması, hem Türkiye’den hem de Dünya’dan konunun ilgili uzmanlarının katkısına açık bir süreç planlandığının göstergesi.

Bütün bu olumsuzluklara rağmen yine de toplumun önemli bir kesiminde son derece yüksek bir moral ve inanç hakim.

Bütün gençler, çocuklar “Apoçi”; yer gök Öcalan. Dün, Öcalan’ın doğum günü kutlamalarında Kobane halkının umutlu ve neşeli tarafı rengarenk tören alanındaydı.

Daha önce de söyledim; bütün milliyetçilerimiz ve devlet Öcalan’a şükretsin; istese komşuda ilan edilecek bir Kürt devletinin başkanı ilan edilmesi bir hafta sürer. Türkiye de komşu ülkenin başkanını hapsetmiş olur. Neyse ki,  burada bütün “apoçi”ler, kendisine olduğu kadar, çoğulcu, demokratik bir ortadoğu konusunda Öcalan’ın tezlerine de sadakatle bağlılar. Kürt halkının kendi kaderini böyle tayin etmesi benim gibi düşünenleri üzmez, saygıyla karşılarız. Ama Kürt, Türk, Arap, Süryani, Asuri, Türkmen,Ermeni halklarının birlikte bir gelecek tahayyülünün yerini hiç bir şey tutamayacağı için elimiz de böğrümüzde kalır.

Ekran Resmi 2015-04-05 20.50.26 Ekran Resmi 2015-04-05 20.50.48 Ekran Resmi 2015-04-05 20.52.27 Ekran Resmi 2015-04-05 20.55.26 Ekran Resmi 2015-04-05 20.56.17 Ekran Resmi 2015-04-05 20.57.06 Ekran Resmi 2015-04-05 20.57.46